1.6.2017 wchodzą w życie rewolucyjne zmiany w przepisach o agencjach zatrudnienia, o zatrudnieniu pracowników tymczasowych i o zatrudnianiu cudzoziemców w Polsce.
Firmy zatrudniające pracowników tymczasowych w Polsce oraz delegujące takich pracowników za granicę muszą przygotować się na znaczny wzrost kosztów oraz znaczące utrudnienia oraz drastyczny wzrost ograniczeń biurokratycznych związanych ze zmianą przepisów. Zmiany w przepisach dotyczą także firm sprowadzających do Polski cudzoziemców.
Drastycznie rozszerzono też katalog sankcji, wprowadzając drakońskie kary do 100.000,00 PLN i zwiększając ilość przypadków obligatoryjnego wykreślenia przedsiębiorcy z rejestru agencji zatrudnienia.
Nowe przepisy legalizują jednocześnie w pełni i wzmacniają umowy cywilnoprawne kosztem umów o pracę oraz zachęcają do ucieczki od pracy tymczasowej w kierunku outsourcingu.
Izba Pracodawców Polskich – największa organizacja branżowa zrzeszająca agencje pracy tymczasowe, agencje zatrudnienia świadczące usługi pośrednictwa pracy i firmy outsourcingowe przygotowała dla wszystkich firm bezpłatne Kompendium n/t zmian:
Ustawa z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych oraz niektórych innych ustaw zawiera wyjątkowo długi katalog przepisów przejściowych i wprowadzających. Mają one kardynalne znaczenie dla wszystkich agencji zatrudnienia funkcjonujących na rynku. Przewidują one nowe lub zmienione obowiązki agencji pracy tymczasowej oraz pracodawców użytkowników. Dotyczą także firm zatrudniających w Polsce cudzoziemców.
Od dnia 10 do 31 maja 2017, w każdy dzień roboczy wszystkie firmy otrzymają informacje n/t rozbudowanych przepisów przejściowych, które dotyczą każdej firmy wpisanej do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia.
Wnioski o wpis do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia, złożone i nierozpatrzone do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, marszałek województwa pozostawia bez rozpoznania, informując o tym wnioskodawcę i zwracając opłatę wniesioną za wydanie certyfikatu (art. 24 ustawy nowelizującej z 2017). W tych przypadkach konieczne jest złożenie ponownego wniosku na nowych zasadach.
Bezpłatne seminaria online dla firm zajmujących się zatrudnieniem tymczasowym, outsourcingiem, zatrudnianiem cudzoziemców i delegowaniem pracowników
W każdy czwartek, co tydzień, eksperci zajmujący się pracą tymczasową w Polsce od początku funkcjonowania ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych tłumaczą polskim agencjom pracy tymczasowej nowe przepisy i ich wpływ na bieżącą działalność. Zapraszamy wszystkie firmy zajmujące się pracą tymczasową w Polsce i za granicą, firmy outsourcingowe, firmy zatrudniające w Polsce cudzoziemców, firmy delegujące swój personel za granicę oraz wszystkie inne firmy zajmujące się usługami związanymi z zatrudnieniem na bezpłatne spotkania online.
W każdy czwartek odbywają się bezpłatne spotkania dla firm delegujących pracowników za granicę, dla firm zatrudniających cudzoziemców w Polsce oraz dla agencji zatrudnienia operujących na polskim rynku. Zmiany polskich i europejskich przepisów o transgranicznym zatrudnieniu omawiane są na bieżąco z firmami na Bezpłatnych Spotkaniach Online, które odbywają się w każdy czwartek w godzinach od 10.00 do 14.00. Pełna lista najbliższych Bezpłatnych Spotkań Online znajduje się tutaj: www.delegowanie.pl/online. Najbliższe Bezpłatne Spotkania Online już w najbliższy czwartek od godziny 10.00! Serdecznie zapraszamy!
Przystąp do IPP i zagwarantuj sobie bezpłatne uczestnictwo we wszystkich spotkaniach online z naszymi ekspertami: www.PracaCzasowa.eu/member
Bezpłatny egzemplarz książki „Praca tymczasowa, outsourcing i elastyczne stosunki zatrudnienia w Polsce”, Warszawa, czerwiec 2017 dla każdej legalnie działającej i rzetelnej agencji zatrudnienia i firmy outsourcingowej
Tuż przed 1.6.2017 ukaże się obszerna książka poświęcona zmienionym przepisom:
„Praca tymczasowa, outsourcing i elastyczne stosunki zatrudnienia w Polsce”, Tomasz Major (red.), Warszawa, czerwiec 2017 r.
Na ponad 600 stronach autorzy – wybitni praktycy obsługujący od ponad dwóch dekad polskie i zagraniczne firmy zajmujące się pracą tymczasową oraz szeroko rozumianym outsourcingiem – prezentują w sposób systematyczny, przejrzysty i przystępny prawne, podatkowe i ubezpieczeniowe aspekty pracy tymczasowej oraz stosowania nowoczesnych i elastycznych stosunków zatrudnienia.
Książka zawiera obszerny komentarz do zmienionych w 2017 przepisów o zatrudnieniu pracowników tymczasowych, prezentuje w sposób syntetyczny najczęściej stosowane modele optymalizacyjne oraz wskazuje na zagrożenia i tendencje zmian w polskim prawie. Jest to obowiązkowa lektura dla każdego, kto zajmuje się pracą tymczasową, outsourcingiem, nowoczesnymi stosunkami zatrudnienia i optymalizacjami związanymi z zatrudnieniem.
Dla pracowników działów kadr i płac firm świadczących usługi, ale także dla firm będących odbiorcami usług, dla adwokatów, doradców podatkowych i radców prawnych niniejszy poradnik jest obowiązkowym narzędziem, z którego korzystać należy w codziennej pracy.
To imponujące dzieło – efekt zespołowej pracy całego teamu Kancelarii Brighton&Wood – jest prawdziwą kopalnią wiedzy – Encyklopedią Pracy Tymczasowej, Outsourcingu, Nowoczesnych Stosunków Zatrudnienia i Optymalizacji; to najszersza i pierwsza na polskim rynku tak kompleksowa publikacja.
Opis książki: www.PracaCzasowa.eu/2017
Zagadnienia poruszone w książce opisane zostały tutaj: www.PracaCzasowa.eu/2017-tematy
Książka ukazała się 1 czerwca 2017 roku pod patronatem honorowym Izby Pracodawców Polskich oraz pod patronatem merytorycznym Kancelarii Brighton&Wood.
Dla wszystkich agencji zatrudnienia przystępujących do IPP przewidziane są bezpłatne egzemplarze tej książki.
Największą branżową organizacją w Polsce zrzeszającą agencje pracy tymczasowe, agencje zatrudnienia świadczące usługi pośrednictwa pracy i firmy outsourcingowe jest Izba Pracodawców Polskich (www.ipp.org.pl). Działająca przy Izbie Sekcja Pracy Tymczasowej i Outsourcingu wspomaga i reprezentuje członków IPP wobec władz w kraju i za granicą, prowadzi skuteczny lobbing na rzecz swoich członków, dba o nienaganny wizerunek branży wobec instytucji oraz pracowników i kreuje rozwój branży w harmonii z przepisami prawa oraz zgodnie ze światowymi i europejskimi trendami w zatrudnieniu.
Izba Pracodawców Polskich jest też nieprzerwanie od roku 2006 największą organizacją polską zrzeszającą firmy zajmujące się transgranicznym i nowoczesnym zatrudnieniem.
Co roku z usług i wsparcia Izby Pracodawców Polskich korzysta ponad 2100 firm.
Działający przy IPP Sąd Arbitrażowy umożliwia szybkie i skuteczne dochodzenie należności od polskich i zagranicznych kontrahentów.
Izba Pracodawców Polskich patronuje licznym pożytecznym serwisom przeznaczonym dla agencji zatrudnienia i firm outsourcingowych działających w kraju i za granicą:
56) Bezpłatna aplikacja na smartfony:
57) Portal wiedzy: Delegowanie.pl
58) Portal dla agencji zatrudnienia i firm outsourcingowych działających w Polsce: www.PracaCzasowa.eu
59) Portal wiedzy dla firm zatrudniających cudzoziemców w Polsce: www.cudzoziemcy.org
60) i wiele innych: zob.: www.ipp.org.pl
Kontakt z IPP: www.ipp.org.pl
Przystąp do IPP: www.Delegowanie.pl/member i zapewnij sobie już dziś bezpłatny egzemplarz Encyklopedii Pracy Tymczasowej i Outsourcingu!